Westenergy förvandlar avfall till el, fjärrvärme och återvinningsbara material.
Westenergys koldioxidinfångningsprojekt ECCU har nått en annan viktig milstolpe. Tillsammans med Ramboll, Andritz AG, som är ansvarig för förprojekteringen (FEED) före det slutliga investeringsbeslutet och deras underleverantör Air Liquide, projektgruppen arrangerade en gemensam HAZOP-workshop i Andritz lokaler i Graz, Österrike. The Hazard and Operability Study (HAZOP) är en avgörande steg i planeringen. Med HAZOP-methoden kan potentialla risker identifieras systematisk och anläggningens säkerhet samt användbarhet förbättras.
Under en vecka ledas en intensiv workshop som bjud mer än bara en riskbedömning. Workshoppen gave en värdefull inblick i planering av både avskiljnings- och förvätskingsanläggningar.
” Det bästa med workshoppen var nog att kunna lära känna människor som ligger bakom företag. Samarbetet intesifieras när man kan sitta vid samma bord och diskutera, ansikte mot ansikte. Genom dessa sätt kunde bra resultat nåtts och framtida samarbete kommer att profiteras,” sammansätter Westenergys teknisk chef Kai Alavillamo workshoppens resultat.
Koldioxidinfångning är en sektor i snabb utveckling. För många deltagare är ECCU den första koldioxidinfångningsprojekt dem är med i. Därför var HAZOP-workshoppen ett stort bidrag från varje deltagare. Vi vill tacka alla deltagare för deras expertis och samarbete.
Nästa steget i projektet är att slutföra FEED-fasen för processsidan och granska den slutliga dokumentationen. Efter detta kommer projektets slutlig designrapport bli färdig. En grundlig förplanering bidrar till genomförandet av investeringsbeslutet.
Om du vill läsa mer om projektet, ta en titt på de tidigare artiklanrna son finns listade nedan. Klicka på länken och lär dig mer om vårt projekt för avskiljning av koldioxid!
Fullskalig koldioxidavskiljning på Westenergy framskrider – förprojektering utförs av Andritz
Westenergy, CPC Finland och Prime Capital planerar CO2-infångning i stor skala