Westenergy förvandlar avfall till el, fjärrvärme och återvinningsbara material.
Förhandsplaneringen för byggandet har omfattat bland annat områdes- och landskapsplanering, arkitektplanering, konstruktionsplanering samt VVS‑planering. Som resultat av detta skede har vi fått omfattande planer och material, vilka möjliggjorde ansökan om bygglov från Korsholms kommun. Bygglovet beviljades i december 2025.
Före investeringsbeslutet som leder till anläggningens byggstart återstår dock ännu frågor kopplade till regelverk samt centrala avtal, vilka vi för närvarande arbetar aktivt med. Målet är att inleda byggandet av koldioxidavskiljningsanläggningen efter investeringsbeslutet och ta den i drift år 2028. När den står färdig kommer den att vara en av de första fullskaliga avskiljningsanläggningarna inom avfallsenergisektorn.
Förhandsplaneringen har utförts av Ramboll Finland Oy, som är en del av den internationella Ramboll‑koncernen. Koncernens danska enhet, Ramboll Denmark A/S, fungerar som byggkonsult i projektet. Vi vill rikta ett stort tack till Ramboll för ett mycket välfungerande samarbete.

Illustrationsbild av koldioxidinfångningsanläggningen
När anläggningen tas i drift kommer koldioxidutsläppen från Westenergys avfallsenergianläggnings rökgaser att minska avsevärt, eftersom den nya enhetsprocessen kan avskilja upp till 95 % av koldioxidinnehållet i rökgaserna.
Den flytande koldioxiden är avsedd att levereras till produktionen av syntetiska bränslen vid Koppö Energias kommande anläggning i Kristinestad. Mängden motsvarar uppskattningsvis utsläppen från 1,18 miljarder körkilometer med fossildrivna personbilar i Finland eller cirka 431 000 tur‑och‑retur‑flygningar från Helsingfors till Bryssel.
Sammantaget stöder projektet för koldioxidavskiljning och ‑nyttiggörande industrins utveckling i Vasaregionen, skapar nya investeringsmöjligheter och främjar målen för en hållbar cirkulär ekonomi i Finland.
HAZOP workshop gav en värdefull inblick i Westenergys koldioxidavskiljning
Fullskalig koldioxidavskiljning på Westenergy framskrider – förprojektering utförs av Andritz
Westenergy, CPC Finland och Prime Capital planerar CO2-infångning i stor skala