Kuljettajan ohjeet

Westenergy

Westenergy jalostaa jätteen sähköksi, kaukolämmöksi ja uusiomateriaaleiksi.

Westenergy on nyt osa kestävää kiertotalouden ratkaisua Euroopassa

Euroopassa päätyy yhdyskuntajätettä kaatopaikoille vielä miljoonien roska-autojen verran aiheuttaen vahinkoa ilmastolle ja ympäristölle. Kuljettamalla tällainen kierrätykseen soveltumaton jäte Westenergyn kaltaisiin laitoksiin, varmistetaan materiaalin hyödyntäminen korkealla hyötysuhteella, mahdollisimman puhtaasti ja tehokkaasti. Ilmaston ja kiertotalouden kannalta ratkaisusta tulee yhä kestävämpi tulevan hiilidioksidin talteenottolaitoksen myötä.

Westenergy alkaa hyödyntää kierrätyskelvotonta yhdyskuntajätettä myös muualta kuin Suomesta. Ensimmäisten materiaalierien on määrä saapua Westenergylle syksyn aikana. Toimitukset ovat peräisin alueilta, joilla yhdyskuntajätteen kaatopaikkasijoitus on vielä varsin yleistä – Italiasta, Isosta-Britanniasta ja Pohjois-Irlannista. Kokonaisuudessaan Euroopan unionin alueella noin 6,1 miljoonaa roska-autollista yhdyskuntajätettä päätyi vielä kaatopaikoille vuonna 2020. Kaatopaikkojen suurimpia haittoja ovat metaanipäästöt. Metaania syntyy bioperäisen aineen maatuessa ja hiilidioksidiin verrattuna se lämmittää ilmastoa jopa 20 kertaa voimakkaammin.

 

Kaatopaikkauksen ollessa kestämätön ratkaisu, jota tullaan rajoittamaan EU-maissa vuosikymmenen loppuun mennessä, on näiden alueiden etsittävä kestävämpiä ratkaisuja kierrätyskelvottomalle yhdyskuntajätteelleen. Ympäristön, ilmaston ja energiantuotannon kannalta sekä taloudellisesti on järkevää siirtää kierrätykseen soveltumaton jäte sinne, missä se pystytään hyödyntämään korkealla hyötysuhteella energiantuotannossa ja uusiksi kiertotaloustuotteiksi. Näin toimitaan myös Suomen sisällä eli Westenergyn omistajayhtiöiden alueelta kuten Ylivieskasta tai Forssasta kierrätyskelvoton yhdyskuntajäte toimitetaan Mustasaareen käsiteltäväksi. Nyt tähän materiaalivirtaan tulee osuus myös muualta kuin Suomesta. Suomen ulkopuolelta tuotavan materiaalin osuus Westenergyn käsittelemästä jätemäärästä on noin 10–20 % eli vuositasolla 15 000–30 000 tonnia.

 

Jätteen vastaanottaminen muualta Euroopasta on myös taloudellisesti järkevää, sillä Westenergy saa hyödyntämisestä tuloja. Koska Westenergy on voittoa tavoittelematon yhtiö, käytetään tästäkin materiaalivirrasta saatavat tulot yhtiön kustannusten kattamiseen. Tämä puolestaan pienentää omistajaosakkaiden osuutta kustannuksista ja edistää sitä, että Westenergyn omistajayhtiöiden alueella kustannukset pysyvät entistä maltillisina kierrätykseen soveltumattoman sekajätteen käsittelyn osalta.

 

Westenergyn kaltaisissa laitoksissa materiaali pystytään hyödyntämään erittäin tehokkaasti ja ympäristövaikutukset minimoiden. Myös prosessissa muodostuvat jäännöstuotteet ohjataan tehokkaasti hyötykäyttöön esimerkiksi maanrakennukseen tai betoniteollisuuteen kierrätysmateriaaleina. Suomeen tuotavan materiaalin sisältöön ja koostumukseen pätevät samat kriteerit kuin laitoksessa tällä hetkellä hyödynnettävään jätteeseen. Laitoksen puhdistusteho ja jäännöstuotteiden kierrätysmahdollisuudet pysyvät yhtä korkealla tasolla kuin aikaisemminkin.

 

Tulevaisuudessa positiiviset ympäristövaikutukset lisääntyvät, kun Westenergyn laitoksessa muodostuva hiilidioksidi otetaan talteen. Projektissa, jonka esisuunnitteluvaiheesta tiedotimme 11.7.24, savukaasujen hiilidioksidia hyödynnetään esimerkiksi synteettisten polttoaineiden tuotannossa Kristiinankaupungissa. Westenergyllä on näin ollen loistava mahdollisuus olla osa kestävää ilmasto- ja kiertotalousratkaisua Euroopassa.

 

”Vaikka energiana hyödynnettävän jätteen määrä Suomessa on vähentynyt, Euroopan laajuisesti kapasiteettia kierrätyskelvottoman sekajätteen käsittelyyn tarvittaisiin huomattavasti lisää. Mikäli halutaan luopua jätteen kaatopaikkasijoituksesta koko Euroopassa, on Westenergyllä erinomainen mahdollisuus olla osa tätä ratkaisua. Samalla voimme hyötyä siitä taloudellisesti ja saamme materiaalin hyötykäyttöön energiana ja kierrätysmateriaaleina”, summaa Westenergyn toimitusjohtaja Olli Alhoniemi.

 

Lue myös hiilidioksidin talteenottoprojektin esisuunnittelun tiedote: 11.7. Westenergyn suuren mittakaavan hiilidioksidin talteenotto edistyy

 

Lisätiedot:

Olli Alhoniemi, toimitusjohtaja

Westenergy Oy

Puh. 050 569 3337

olli.alhoniemi@westenergy.fi